Pravosljavlje Forum
МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ D62e5e2fb7


ДОБРОДОШЛИ НА АНАСТАСИЈА - ПРАВОСЛАВЉЕ ФОРУМ

Ако још увек нисте члан нашег форума препоручујемо Вам да се региструјете и придружите нам се. Поделите са нама ваша искуства и мишљења. Желимо вам пријатан боравак и дружење на АНАСТАСИЈА - ПРАВОСЛАВЉЕ форуму.


Поздрав, чекамо вас !!!
Pravosljavlje Forum
МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ D62e5e2fb7


ДОБРОДОШЛИ НА АНАСТАСИЈА - ПРАВОСЛАВЉЕ ФОРУМ

Ако још увек нисте члан нашег форума препоручујемо Вам да се региструјете и придружите нам се. Поделите са нама ваша искуства и мишљења. Желимо вам пријатан боравак и дружење на АНАСТАСИЈА - ПРАВОСЛАВЉЕ форуму.


Поздрав, чекамо вас !!!
Pravosljavlje Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pravosljavlje Forum

КОРАК СРЦЕМ, УМОМ И РЕЧЈУ СТАЗАМА ПРАВОСЛАВЉА
 
HomePortalLatest imagesРегиструј сеПриступи
+ ДОБРО ДОШЛИ НА ФОРУМ! МОЛИМ ТЕ ДА НЕ БУДЕШ САМО ЧИТАЛАЦ ТЕКСТОВА. ПОСТАНИ ПРИЛОЖНИК ПРАВОСЛАВЉУ, ВЕЛИКА ДЕЛА СТВАРАЈУ МАЛИ ЉУДИ ПРОЖЕТИ ЉУБАВЉУ ПРЕМА ВЕРИ И НАЦИЈИ!!! + • + "Будите мудри као змије и безазлени као голубови". • + "Мудрост ће вас сачувати да вас вуци нe растргну, а доброта ће вас сачувати да ви не постанете вуци". • + Патријарх Српски, Г. Павле + •
ИЗВИЊАВАМО СЕ ПОСЕТИОЦИМА ФОРУМА ЗБОГ РЕКЛАМА КОЈЕ СЕ ПОЈАВЉУЈУ ИСПОД БАНЕРА (испод овог текста). РЕКЛАМЕ СЕ ПОЈАВЉУЈУ НА ФОРУМУ ИЗ ЈЕДНОСТАВНОГ РАЗЛОГА ЈЕР ЈЕ КОРИШЂЕЊЕ СОФТВЕРА ФОРУМА БЕСПЛАТНО И НА ИЗБОР РЕКЛАМА НЕМАМО УТИЦАЈ. ХВАЛА НА РАЗУМЕВАЊУ.
Similar topics

 

 МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ

Go down 
+3
Ivana Radivojevic
NE SA OVOGA SVETA
Tijanabgd85
7 posters
АуторПорука
Tijanabgd85
истакнути члан
истакнути члан
Tijanabgd85


Female
Број порука : 646
Година : 39
Локација : Спаси, Боже, људе своје,
Члан од : 11.12.2009

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Mar 29, 2011 6:30 pm

MALI KUĆNI SAVETI

Ovde mozete ostaviti sugestije i savete kako bi se lakse snasle u kuci, u kuhinji, kupatilu, sa nakitom, ...

CISCENJE SREBRA

Nakit od srebra mozete ocistit na taj nacin sto cete ga prokuvati u vodi u koju ste dodali malo soli i komad aluminijumske folije. Jos jedan nacin : uzmite staru cetkicu za zube i sodu bikarbonu, cetkicu navlazite i pospite sodombikarbonom i istrljajte nakit, isperite i osusite mekanom krpom. Posudje od srebra cistite tako sto ga potopite u 4l vode u koju ste dodali 5 kasika sirceta i 3 kasika sode bikarbone, istrlajte sundjerom, temeljno isperite i odmah osusite.

CISCENJE KAMENCA

Ako vam je tus skoro zapusen od kamenca i prska svuda osim na za to predvidjene rupice nemojte ga baciti, uvece posle upotrebe zaronite tus u posudu u koju ste sipali sirce, ostavite da prenoci i ujtru ce biti kao nov. Ako imate slican problem sa slavinom natopite krpu u sirce i vezite je preko slavine.

MIRISI U FRIZIDERU

Ako ste frizider temeljno ocistili a jos uvek se osecaju pomesani mirisi hrane ostavite soljicu sa talogom od kafe par sati u frizideru. Neprijatne mirise mozete eliminisati i ako frizider izbrisete,posle ciscenja, krpom koju ste potopili u razblazen limunov sok ili sirce.

VELIKO SPREMANJE KUCE

Toplije dane iskoristite da detaljno pospremite kuću. Obicno žene ne vole termin „veliko spremanje“ jer ih podseca na dug , naporan i prljav posao, ali žena koja je doterana a kuća u kojoj živi nije doterana ni blizu koliko ona sama i nije prava žena već za nju postoji dugi naziv. Evo nekoliko tipova za detaljno spremanje kuće. Malo vremena svakako morate odvojiti. Prvo krenite u market i kupite neophodne preparate i artikle, to bi bile : gumene rukavice ( obavezno zaštitite ruke, a pri kupovini rukavica obratite pažnju na veličinu i kvalitet ), preparate za čišćenje stakla, pločica, drvenog nameštaja, masnih površina, zatim nekoliko četki i mikrofiber krpa, kao i velike plastične kese za smeće. Prvo iznesite tepihe, naravno za ovo vam je potrebna pomoć vaše jače polovine, i pomerite sav nameštaj na sredini prostorije, da bi ste očistili uglove i ako imate velike komade nameštaja slabo pristupačna mesta. Skinite zavese, stoljnjake, dekorativne miljee od tkanine i odmah ih stavite na pranje. Velikom četkom dobro opajajte i isčetkajte zidove, lustere i garnišle. Pripremite i par velikih kesa za smeće, sve nepotrebno bez razmišljanja bacite, kao i dve velike kutije u jednu slažite sitnice koje više ne koristite ili izgledaju isuviše pohabano, zapakujte ih i iznesite na tavan, podrum , garažu ili kakvo drugo pogodno mesto. U drugu poslažite sve dekorativne sitne predmete sa polica, knjige, ramove sa slikama i sl, njih brišite na kraju ili perite i sušite u zavisnosti od materijala. Saksije sa sobnim cvećem iznesite na terasu ili dvorište , zalijte ih i ostavite da se i one nadišu malo svežeg vazduha. Zatim detaljno usisajte, podove, okvire prozora, nameštaj spolja i iznutra ( ako su ležajevi u pitanju rasformirajte ih i usisajte deo po deo). Posle ovoga su na redu sundjeri, krpe i brisanje, u dve kofe napravite rastvore za čišćenje od preparata koje ste kupili u zavisnosti koje vrste podova i nameštaja imate (npr drveni podovi i podovi popločani keramikom). Sa brisanjem počinjite od vrha sobe, prvo lusteri i garnišle, zatim visoke police , pa prozore i ostatak nameštaja. Ako je potrebno podove usisajte još jednom pa ih zatim obrišite. Sačekajte da se sve osuši pa vraćajte stvari na mesto , tepih koji je vaša jača polovina istresla stavite na kraju. Okačite zavese , ako nije potrebno peglanje možete ih okačiti odmah po vađenju iz mašine, ako jeste okačite ih dvadesetak minuta na kanapu pa ih zatim ispeglajte i okačite. Na kraju rasporedite malo svežeg cveća u vazama za kompletan utisak svežine vašeg doma.

SKIDANJE FLEKA OD MOTORNOG ULJA

Da bi uklonili fleke od motornog ulja rukovodite se onom starom : slično se u sličnom rastvara. Fleku namažite svinjskom mašću, ostavite malo da odstoji pa kružnim pokretima protrljajte nekoliko puta, zatim isperite vodom i deterdžentom. Ako je u pitanju komad odeće posle ovog postupka stavite ga u veš mašinu na uobičajeno pranje. A ako je u pitanju nameštaj posle ipiranja vodom i deterdžentom osušite suvom krpom pa natalkirajte ili pospite brašnom. Ostavite da odstoji preko noći i ujutru usisajte talk.

kucni savet???//kupite Kirby i zavrsite posao..usteda vremena maksimalna...jedini je problem sto nije svima dostupan jer je i dalje preskup...ja sam imala tu srecu da mi moj dragi pokloni Kirby jer je video koliko se mucim u velikoj kuci ....od tada sam spasena sve je cisto i zaista brzo se zavrsava svo to usisavanje prasine bla blabla....ali opet naravno za mrlje nista bez snazne ruke i starih dobrih trikova nasih baka

Kad smo kod Kirby-a, imamo ga i mi, moj muz je davno bio sef u Kirby-u, tako da sjajno zavrsava posao, cak i Jakova uspavljuje, sto se tice ustede el.energije, tu je bez premca, u pravu si , sve se moze sa njim, ali on barata njime, ja nekim drugim kucnim poslovima...mada, jos uvek drzi dobru cenu...

NAKIT - održavanje, čišćenje

Za nakit važi pravilo da je lep jedino kada je čist i uredan. Da sami očistite nakit poslužite se uobičajenim sredstvima koje već imate kod kuće.
Mlaka voda, kašičica praška za veš ili sudove
i stara četkica za zube će u većini slučajeva biti dovoljni za održavanje redovne higijene.
Ostavite nakit da odstoji neko vreme a onda ga starom četkicom za zube lagano istrljajte i posle čistom vodom isperite.

Važno je da ovo radite redovno da se razna prljavština ne bi u slojevima naslagala, jer to otežava čišćenje.

U slučaju veće zaprljanosti, neki nakit se može i otkuvati u vodi sa dodatkom malo praška za veš. U malo lonče se sipa voda, stavi nakit i malo praška za veš. Ostaviti da samo malo proključa i skinuti da se voda ohladi toliko da se može dalje oprati starom četkicom za zube. Treba samo obratiti pažnju da se lonče ne zaboravi na šporetu jer će voda izvriti a nakit će verovatno biti nepovratno uništen.
pažnja!:
pre nego što upotrebite neke grube metode, na primer otkuvavanje ili neku hemikaliju, konsultujte vašeg zlatara da li je to bezbedno za vaš nakit i

da li je neki dragi kamen koji je ugrađen otporan na temperaturu ili ne. Dijamanti, rubini, safiri su otporni dok su drugi kao topaz, ametist, opal, smaragd, biser, koral, itd... osetljivi i ne smeju se grejati.

Bisere samo prebrisati čistom, mekanom flanelskom krpom. Bisere ne treba često kvasiti uprkos tome što su u vodi odrasli. Razlog je što se voda koja uđe kroz rupicu gde je eventualno probušen može dugo zadržati i uzrokovati neka oštećenja. Izbegavati da bilo kakva hemikalija dolazi u dodir sa biserima kao i kozmetika, parfem itd. Dobro je pridržavati se pravila da se biseri stavljaju na posletku (posle tuširanja, šminkanja, stavljanja parfema...) kada se izlazi, a skidaju se odmah po povratku kući.

Zlato je mekan metal pa prilikom nošenja nakit treba obratiti pažnju da se isti ne ošteti. Postoji nakit koji se vrlo lako može ulubiti (ako postoje šuplji delovi), otkinuti (ako je tanan i nežan), iskriviti itd. Ako Vam je dugotrajnost važnija od cene ili izgleda, posavetujte se sa Vašim zlatarom pre nabavke, i izaberite nakit koji je robusniji i dugotrajniji. Takođe, morate se pomiriti sa činjenicom da zlatan nakit prilikom svakodnevne upotrebe dobija sitne ogrebotinice i ne izgleda onako sjajno kao kada je bio u izlogu zlatare. Ako ga slučajno jače zagrebete, u većini slučajeva se može ispolirati kod zlatara. To ne treba raditi često jer se na taj način skida mali sloj zlata pa će se vremenom nakit prilično istanjiti.


DRAGO KAMENJE - održavanje, čišćenje i čuvanje

Nakit koji ima drago kamenje zbog svoje vrednosti zaslužuje posebnu pažnju. Hemikalije, nepažljivo korišćenje i čišćenje mogu oštetiti vaš vredan dragi kamen. Upoznajte se sa osobinama vašeg kamena da bi u njemu uživali doveka.

Ovih par saveta će Vam pomoći da bezbedno održavate i čistite nakit sa dragim kamenjem.

Nakit sa dragim kamenjem će svoju lepotu pokazati samo ako je čist i uredan i sjajan. Većina kamenja se bezbedno može prati u mlakoj vodi i sapunici. Stara, mekana četkica za zube je u većini slučajeva dovoljna da se skine uobičajena prljavština koja se nakupila. Ovo treba redovno raditi da se nečistoća ne bi nakupila u slojevima. Tako zaprljan nakit je puno teže očistiti.

Najotpornije kamenje kao što su dijamanti, rubini i safiri se po potrebi mogu čistiti u ultrazvučnim kupatilima ili otkuvati ali ako niste sigurni u ono što radite taj posao prepustite stručnjaku. Dovoljna je uobičajena nega i pravilno korišćenje koje podrazumeva da se nakit skida kada se rade grubi poslovi, peru sudovi, kada se kupa u bazenu koji ima puno hlora... Osetljivijem kamenju kao što su tirkiz, malahit, mesečev kamen, lapis lazuli itd. smeta i slana morska voda, pesak i sunčeva svetlost. Mogu nastati male ogrebotinice ili doći do promene boje. Dodatnu pažnju obratiti na dragulje organskog porekla: bisere, korale, slonovu kost. Osim što su relativno mekani oni su i porozni pa upijaju svaku vrstu tečnosti što takođe može dovesti do promene boje i drugih oštećenja

Pravilo je da nakit koji ima drago kamenje treba čuvati zasebno u posebnim kesicama ili kutijicama. Pomešani komadi u jednoj kutiji mogu lako oštetiti jedan drugog.

Zapamtite da su pomade, šminka, lak za kosu i parfemi namenjeni Vama a ne Vašem nakitu i dragom kamenju.

Redovno proveravajte kako stoji kamenje u Vašem nakitu i ukoliko je nešto sumnjivo, proverite kod svog juvelira da li je sve u redu. Obavezno kontrolišite skupo kamenje bar jedan put godišnje. Ovakve provere se po pravilu ne naplaćuju pa je to razlog više da se na taj način obezbedite od eventualnog gubitka vredne stvari.

Ukoliko se razumno ponašate prema svom nakitu, redovno ga negujete, čistite i održavate, velika je verovatnoća da će u njemu pored Vas uživati i Vaši naslednici.

UPUTSTVO ZA ORDZAVANJE GARDEROBE

Kako da očuvate garderobu u što boljem stanju

Pranje
Ne dozvolite da se odeća previše isprlja, da biste je tek onda oprali. Odeća treba da bude suva i provetrena pre pranja. Ispraznite džepove, otkopčajte dugmad i podignite kragnu pre pranja. Nemojte prepuniti mašinu za pranje veša. Nemojte prati garderobu na maksimalnoj dozvoljenoj temperaturi.

Ručno pranje
U nekoliko prvih pranja, može da se desi da tkanina pusti boju tako da bi trebalo prati odvojeno artikle. Uvek koristite hladnu vodu. Pustite da se deterdžent ili sapun skroz rastvore pre nego što potopite garderobu u vodu. Nemojte jako ribati, već postupajte pažljivo. Isperite sapun ili deterdžent u potpunosti.

Sušenje
Savijte težu garderobu da se ne bi rastegla. Nemojte izlagati garderobu direktno suncu ili vetru. Ukoliko sušite garderobu u zatvorenom prostoru, prostorija mora imati dobru ventilaciju. Heklanu garderobu uviti u peškir i položiti na ravnu površinu, daleko od sunca ili nekog drugog izvora toplote.

Izbeljivanje
Pre nego što dodate izbeljivač, prvo dobro pročitajte instrukcije na markici na garderobi. Izbeljivač koristite isključivo u hladnoj vodi i nemojte držati duže od sat vremena. Nemojte koristiti peglu.

Peglanje
Odvojite artikle na osnovu markice koju imaju na sebi i počnite da peglate na najnižoj temperaturi. Sačekajte nekoliko minuta pre nego što počnete da peglate na maksimalnoj dozvoljenoj temperaturi. Garderoba ne sme biti skroz suva prilikom peglanja. Mokrom krpom uklonite bilo koju česticu koja se zalepi za peglu dok je vruća.

Kako da bolje upoznate vaše materijale

• Prirodni materijali


Vuna
Skuplja se ukoliko se opere na veoma visokoj temperaturi i gubi oblik ukoliko se okači prilikom sušenja.
Prednosti: dobar termo materijal, dobro upija.
Nedostaci: ima tendenciju da postane mat i žućkasta.

Pamuk
Skuplja se ukoliko se opere na veoma visokoj temperaturi. Može da se pegla. Ukoliko je obojena garderoba u pitanju, prvi put se mora oprati odvojeno od ostalih artikala.
Prednosti: svež i fleksibilan materijal. Visoko otporan na stalno nošenje.
Nedostaci: boja se lakše skida i ima tendenciju ka gužvanju.

Lan
Mora uvek ručno da se pere. Izbegavati pranje na visokim temperaturama. Otporan na peglanje.
Prednost: svež i prijatan materijal. Visoko otporan na prljavštinu.
Nedostaci: tendencija ka gužvanju.

Svila
Ne sme da se pere na visokim temperaturama. Tretiranje otpornih fleka mora biti povereno profesionalcu. Izbegavati peglanje, a ukoliko se pegla, to mora biti na niskoj temperaturi.
Prednosti: otporan, lagan i prijatan materijal. Zadržava kvalitet boje.
Nedostaci: delikatan materijal.

Veštački materijali

Acetat, veštačka svila i viskoza
Da bi se garderoba sačuvala u dobrom stanju izbegavati upotrebu centrifuge
Prednosti: prijatni materijali, zadržavaju kvalitet boje.
Nedostaci: lako zapaljivi materijali.

• Sintetički materijali

Poliester, najlon i likra
Osetljivi na toplotu. Artikle prati u toploj vodi i peglati na niskoj temperaturi.
Prednosti: visoko otporni materijali, ne gužvaju se mnogo, zadržavaju kvalitet boje.
Nedostaci: lako zapaljivi materijali.


• Ove informacije se odnose na čiste materijale. U slučaju kombinovanih materijala, ispitati procentualno svaki tip materijala koji je prisutan u artiklu i prema tome izabrati adekvatno kombinovano tretiranje garderobe.

• « LIKRA®/LYCRA® su registrovani zaštitni znači od strane EJ. DuPont De Neumours i Co, za Elastin registrovani zaštitni znak za elastin.

Opšte informacije za sve materijale

• Visoke temperature nikad nisu najadekvatnije rešenje za bilo koji tip materijala.

• Direktno sušenje na suncu rezultira očvršćavanjem garderobe.

• Nikada nemojte eksperimentisati sa tvrdokornim flekama.

• Odeću sa postavom uvek nositi na hemijsko čišćenje.

• Rastvorite deterdžent i ravnomerno ga rasporedite da bi se izbeglo pojavljivanje fleka.

• Izbeljivač na bazi hlora treba izbegavati.

Назад на врх Go down
Tijanabgd85
истакнути члан
истакнути члан
Tijanabgd85


Female
Број порука : 646
Година : 39
Локација : Спаси, Боже, људе своје,
Члан од : 11.12.2009

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Mar 29, 2011 6:32 pm

BAKINI SAVETI - POZNATO, NEPOZNATO

"Naše majke i bake ostavile su nam u nasledstvo ovo vekovima nagomilano iskustvo. To nasledstvo se trošilo, delimično je prevaziđeno, a ogroman deo je još u upotrebi i primeni. Danas mnogo starih recepata nalazimo u radnjama i samoposlugama, upakovanih u lepe boce i kutije, kao prašak, kao krem, kao sprej, doteranih i poboljšanih, zahvaljujući novim hemijskim i biohemijskim formulama. Zato smo mnoge preskočili i zanemarili, a izvesne ostavili onakvi kakvi su decenijama, pa i vekovima bili u upotrebi — kao zamenu za skupa sredetva ili za slučaj kad ove nemate pri ruci."


Stan, pod, prozori, nameštaj:

• Čišćenje pletenog nameštaja
Predmeti od trske, pruća i rogozine čiste se vodom u koju se nacedi malo limuna.

• Pivo za fotelje
Stolice i fotelje od kože očistićete odlično pivom, naročito ustajalim, onim sa dna boca.

• Kako vratiti sjaj lakovanoj drvenariji
U kesu od gaze ili u najlonsku čarapu stavite kilogram mekinja i potopite ih u kofu sa vodom. Ovom vodom operite lakiranu drvenariju pa je potom isperite čistom vodom. Drvenariji ćete vratiti njen pređašnji sjaj.

• Pukotine na nameštaju
Pukotine na nameštaju mogu se začepita ubacivanjem žutog (pčelinjeg) voska pa ga potom izravnati sa površinom nameštaja pomoću zagrejanog peroreza.

• Sredstvo za glačanje nameštaja
Da bi nameštaj uvek bio blistav, stavite u jednu bocu čašu ulja i čašu vinskog sirćeta pa dobro promućkajte. Jednom mesečno namažite nameštaj ovom tečnošću pa ga potom dobro izglačajte mekom krpom.

• Nameštaj pokapan voskom
Pokapano mesto prekrijte komadom upijajuće hartije pa preko njega pređite nekoliko puta mlakom peglom. Obrišite potom krpom namočenom u terpentin i na kraju istrljajte nekim od sredstava za glačanje nameštaja.

Održavanje mermera na nameštaju
Mermer na nameštaju će se osvežiti i ponovo će zasijati ako ga trljate mešavinom fine soli i limuna.

• Kako da pomaknemo težak kamad nameštaja
Ne morate da tražite neku naročitu pomoć niti da praznite težak orman ili kredenac. Postavite pod svaku nogu komad filca, a na njega parče linoleuma. Tako ćete sami moći da pomerite nameštaj, a da pri tome ne izgrebete pod.

• Održavanje mermernog poda
Ako svetao mermerni pod želimo da održimo sjajnim, istrljaćemo ga vinom i krpom natopljenom u belo voćno sirće. Osušiti na kraju vunenom krpom.

• Ako se parket rasuši
Kad se vremenom stvore pukotine između daščica od parketa, u kojima se neizbežno taloži prašina i prljavština, postupite na sledeći način:
Umešajte tutkalo i dodajte strugotinu od hrastovog drveta. Dobro izmešajte vodeći računa da mešavina bude dovoljo tečna da bi mogla da prođe kroz pukotine koje ste, naravno, prethodno dobro očistili. Kad se mešavina osuši, izravnajte je čeličnom žicom za parket, a potom namažite parket voskom za parket ili lakom.

• Sredstvo za čišćenje prozora
Brižljivo pomešajte dobru supenu kašiku sirćeta sa vodom. Ovom tečnošću operite prozore i oni će zablistati.

• Tragovi od boje na prozorskim oknima
Kad bojite prozore na oknima ostaju tragovi koji se docnije mogu teško otkloniti. Namažite, pre nego što pristupite bojenju, rubove okna prepolovljenom glavicom crnog luka ili sirćetom i boju ćete posle lako otkloniti.

• Tragovi od slika na zidu
Na okviru, s unutrašnje strane, učvrstite u uglovima po jednu “rajsnadlu” ili trougao od kartona. “Rajsnadlu” ne zakucajte do kraja, tako da glava odstoji bar za pola milimetra. To će da udalji okvir od zida, vazduh će moći da struji i sprečiće da se skuplja prašina.

• Ukucavanje eksera u zid
Zid se neće oštetiti kad ukucavate ekser ako na to mesto prethodno zalepite komadić selotejpa.

• Da pokupite staklenu prašinu
Kad nešto razbijete pokupićete lako srču, ali ne i skoro nevidljivu prašinu koja može da bude vrlo opasna. Golim rukama to ne smete činiti jer možete da se povredite. Uzmite stoga komad ovlažene vate. Najsitnije čestice stakla prionuće za vatu a da vam prsti ostanu nepovređeni.

• Šta sa slavinom dok ne dođe majstor
Kad kaplje voda iz slavine, kap po kap, to može da vas nervira. Da biste sačuvali živce dok ne dođe majstor, a to obično potraje, namaknite na slavinu, naravno kad se njom ne služite, jednu plastičnu kesu. Voda iz slavine će i dalje kapljati ali vi to više nećete čuti.

• Sveća u svećnjaku
Predebela sveća može se lako istanjiti ako se njen donji kraj stavi pod mlaz vrele vode. Stavljajući je u svećnjak dok je još meka, ona će dobiti potrebnu debljinu.

• Da sveća duže gori
Sveća u svaćnjaku će duže goreti ako oko fitilja, pre nego što sveću zapalite, stavite malo soli.

• Nestabilan stalak za kišobrane
Ako je stalak za kišobran pri dnu uzan pa se svaki čas lako pretura, stavite na dno malo peska koji će pored stabilnosti omogućita upijanje vlage koja klizi niz kišobran.

ODRŽAVANJE KUHINJE I KUPATILA:

• Blistave slavine
Ružne mrlje na hromiranim slavinama nastale taloženjem kreča mogu se lako otkloniti ako se preliju zagrejanim sirćetom. Ostaviti desetak minuta da postoji, a potom isprati čistom vodom i na kraju izglačati mekom krpom.

• Održavanje slavina u kuhinji i kupatilu
Ako želite da vam slavine od nerđajućeg čelika uvek budu kao ogledalo blistave, istrljajte ih korom od isceđenog limuna, operite vodom i obrišite suvom krpom. Sa malim izdatkom, veliki sjaj.

• Žute mrlje u kadi i lavabou
Voda koja teče kap po kap iz slavine ostavlja na emajlu veoma ružne žute mrlje. Otklonićete ih ako ih protrljate zagrejanim sirćetom u koje ste stavili malo soli. Ponavljajte postupak dok mrlje ne nestanu.

• Mrlje od rđe na pločicama
Za otklanjanje mrlja od rđe sa poda u kuhinji ili kupatilu, potrebno je da izmešate "Vim" sa sokom od limuna. Ovom smesom namazati mrlje i ostaviti da tako stoji preko cele noći, pa sutradan oprati i obrisati. Ukoliko je mrlja starijeg datuma, operaciju ponoviti.

• Održavanje štednjaka
Kada nemate vremena da operete i očistite do sjaja razne delove štednjaka, dovoljno je da preko svih površina pređete krpom natopljenom u sirće. Nestaće masnoće, nestaće mirisa.

• Kuhunjske zavese
Kuhinjske zavese je dosta teško oprati i doterati jer se na njih, pored prašine taloži i masnoća od pare koja se stvara prilikom kuvanja. Lakše i bolje ćete ih oprati ako ih preko noći ostavite potopljene u posoljenu hladnu vodu. Isperite ih potom i na kraju, operite na uobičajeni način.

ODRŽAVANJE ĆILIMA:

• Nega ćilima
Ćilimi se lupaju samo dva ili najviše tri puta godišnje. Inače, pored uobičajenog čišćenja usisivačem treba ih često brisati pamučnom tkaninom u pravcu dlake.

• Rese na ćilimu
Lako ćete izbeći da se rese ne mrse i ne deluju neuredno ako ih ovlaš protrljate krpom zamočenom u laki rastvor štirka. Pre nego što pristupite ovom poslu, pod rese podmetnite novine kako ne biste “uštirkali” i pod.

• Da se uglovi ćilima ne povijaju
Prilepiti sa naličja na svaki ugao, trouglasti komadić filca ili neke čojice. Ako to već niste učinili, pa su se ivice i uglovi već povili, to možete popraviti na sledeći način: okrenite ćilim na naličje pa preko povijenih ivica i uglova pređite vlažnim sunđerom. Kad se malo prosuši, pređite mlakom peglom.

ODRŽAVANJE CVEĆA U VAZI
Kao sve finije stvari u životu i rezano cveće zaslužuje posebnu pažnju.
Ne sme se zaboraviti da se rezanom cveću život može produžiti, odnosno skratiti, u zavisnosti od brige koju mu pružimo.

Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da duže uživate u kupljenim ili dobijenim buketima i aranžmanima.

Pazite da vaza bude čista
Pre nego što vazu napunite hladnom ili mlakom vodom, svakako proverite da li je čista. Izbegavajte metalne vaze.
(Bakin savet: Vaze sa cvećem perite iznutra vodom u koju ste sipali malo sirćeta i soli i dodali malo istucane ljuske od jajeta)

Dodajte u vodu "hranu za cveće"
Dodajte u vodu "hranu za cveće" koju možete da nabavite u obliku praha ili smeše rastvorivog kristala s hranjivim i antibakterijskim sastojcima. Pri doziranju praha pridržavajte se uputstva proizvođača i odolite potrebi da u vodu stavite više "hrane za cveće" nego što je propisano zato što ćete postići suprotan efekat od željenog. Samo pravilno pripremljenom smešom produžićete život cveću u vašem buketu ili aranžmanu.

Podsecite stabljike
Pre nego što cveće stavite u vodu, uvek podsecite stabljike. Izložene vazduhu prilikom transporta ćelije stabljika vrlo brzo se suše i odumiru na mestu gde su stabljike bile otsecene pa se stvara vazdušni čep. On onemogućuje nesmetani protok vode i ishrane prema cvetu. Problem se može rešiti podrezivanjem stabljika. Oštrim nožem ili makazama odsecite 3-5 cm baznog dela i to pod uglom od 45°. Rez je poželjno izvesti pod vodom. Podrezane stabljike što brže stavite u vodu kako biste sprečili dalje stvaranje vazdušnih čepova.

Uklonite lišće
Sve lišće koje bi posle stavljanja cveća u vazu moglo da završi pod vodom treba ukloniti. Lišće je pod vodom izloženo uticanju bakterija, pa vrlo brzo trune. Taj će proces uprljati vodu, a rezultovaće stvaranjem neugodnog mirisa i daljom ubrzanom razgradnjom biljnih tkiva. Ukratko, život Vašeg cveća biće kraći.

Svakodnevno kontrolišite vodu
Budući da cveće troši znatnu količinu vode, svakodnevno kontrolišite njenu količinu u vazi. Ako imate aranžman, proverite vlažnost cvećarskog sunđera. Ako se isušila, navlažite je. Ne upotrebljavajte hemijski omekšanu vodu već onu iz slavine ili kišnicu sobne temperature. Vodu menjajte samo ako se uprljala i postala mutna. Pritom, dobro očistite vazu. Pazite da celi postupak ne traje predugo kako cveće ne biste morali skraćivati zbog sušenja i odumiranja ćelija.

Zaštitite cveće od promaje i izvora topline
Strujanje vazduha i povišena temperatura smanjuju vlažnost vazduha zbog čega dolazi do povećanog trošenja vode sa površine biljaka, naročito sa površine listova (transpiracija). U uslovima prekomerne transpiracije, cveće ne može dovoljno brzo da nadoknadi vodu pa vene. Uz to što isušuju vazduh, izvori toplote (sunce, kućni aparati, grejalice, radijatori i sl.) zagrevaju vodu i tako pogoduju razvoju bakterija. Opšte je pravilo da cveće duže traje u hladnijim prostorijama bez jačeg strujanja vazduha (vazdušnog).

Prskajte cveće
Poprskajte povremeno cveće ručnim prskalicama. Na taj način ćete smanjiti transpiraciju i prekomerni gubitak vode.

Držite cveće dalje od voća i povrća
Mnoge vrste voća i povrća u određenoj fazi sazrevanja proizvode etilen - bezbojan plin slabog mirisa koji pospešuje otpadanje lišća, povijanje peteljki i otvaranje cvetova. Drugim rečima, etilen skraćuje životni vek cveća. Kako biste to izbegli, držite cveće dalje od voća i povrća.

Uklonite mrtve delove biljaka
Neke vrste cveća propadaju brže neke sporije. Stoga odstranite mrtve cvetove kako bi vaša cvetna kreacija što duže zadržala lep izgled. Osim toga, mrtvi delovi biljke podložni su procesu razgradnje (truljenja) pri čemu se oslobađa gore spomenuti etilen.

Oživite uvenule cvetove
Čest problem kod cveća s drvenastom stabljikom (npr. ruže) jeste stvaranje tzv. vazdušnog čepa unutar stabljike. Vazdušni čep onemogućava snabdevanje cveta vodom. Primetite li da su Vam ruže već nakon dan-dva uvenule, to ne mora nužno da znači da su stare ili lošeg kvaliteta.

Problem se može rešiti na sledeće načine:
• Potopite uvenulo cveće u kadu. Pod vodom mu odrežite stabljike za 5-6 cm. Ostavite cveće tako potopljeno otprilike jedan sat ili dok se ne napije vode i oporavi, ili kao drastična mera kad ništa drugo ne pomaže,
• Uronite na otprilike 10 sekundi donje delove stabljika u kipuću vodu. Cvetove pre toga morate omotati papirom kako biste ih zaštitili od vodene pare. Primetićete kako se uvenulo lišće i cveće podiže.

Назад на врх Go down
Tijanabgd85
истакнути члан
истакнути члан
Tijanabgd85


Female
Број порука : 646
Година : 39
Локација : Спаси, Боже, људе своје,
Члан од : 11.12.2009

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Mar 29, 2011 6:36 pm

ODRŽAVANJE POSUĐA OD KRISTALA, STAKLA I PORCELANA

Lepo je na stolu videti fini porcelan, kristalne čaše, pepeljare, vaze ili činije koje prelamaju svetlost u bojama duge, dočaravajući iluziju raskoši. Problem je jedino to kako posuđe od stakla i porcelana održavati, sačuvati mu lepotu i produžiti vek. Saveti nasleđeni od mama i baka uvek su dobrodošli

Fini porcelan, naročito ako je ukrašen pozlatom ili kobaltnim premazom, ne sme nikada da se pere jakim rastvorom deterdženata, već samo rastvorom boraksa. Jedna kesica se rastvori u litru tople vode. Osim toga, voda nikad ne sme da bude vrela kada se sipa preko porcelanskog posuđa.

Kristalno posuđe se najlepše pere ako se potopi u sud sa sapunicom kojoj je dodata i kesica boraksa. Posude od kristala se peru mekom krpom, kako se ne bi okrnjile. Potom se ispiraju u nekoliko voda, a u poslednju se stavlja malo vešplava za rublje. Na ovaj način opran kristal će imati izvanredan sjaj.

Stakleno posuđe se može čistiti u toploj vodi kojoj ste dodali malo vinskog sirćeta. Na taj način ćete najefikasnije očistiti sve stono posuđe od stakla - servise, tacne, čaše...

Odstranjivanje mirisa iz flaša i drugih staklenih posuda u kojima su bile tečnosti jakih mirisa, kao što su različite vrste rakija, likera i slično obavićete najlakše ako budete koristili brašno od slačice. Najpre se u sud sipa mlaka voda, potom se doda malo pomenutog brašna, flaša se protrese nekoliko puta, a voda prospe. Ponovite nekoliko puta uzastopno i mirisi iz boca će nestati.

Čišćenje flaša je nabolje obaviti ovako: neki veći metalni sud napunite vodom i dodajte 200 grama nasečenog običnog peraćeg sapuna za pranje rublja. Kad se ova masa izjednači, sipajte sapunicu u flaše, pa sud sa punim flašama stavite da se polako zagreva, a kada se voda dobro ugreje, ostavite ih da odstoje satdva. Flaše se potom ispiraju čistom mlakom vodom.

Čišćenje staklarije može uspešno da se obavi i uz pomoć krompira koji se oljušti i iseče na komadiće dovoljno male da mogu da prođu kroz grlić boce ili otvor vazice. Krompir se ubaci u staklene posude pa nalije vodom i sirćetom. Dobro se promućka, izruči pa ispira čistom vodom. Na ovaj način oprana staklena posuda biće kristalno čista.

Da ne prsne

Ako sipate neku vrelu tečnost u stakleni sud, uvek podmetnite vlažnu krpu, jer će ona sniziti temperaturu i sprečiti da staklo prsne. I stakleni i kristalni sud može isto tako da se obmota vlažnom krpom, a u njega stavi srebrna kašika koja odvodi suvišnu toplotu prilikom sipanja vruće tečnosti. Staklo i kristal prilikom sipanja tečnosti ne držati na mermernoj ili metalnoj, već na drvenoj površini ili na salvetu.


ODRŽAVANJE PRIBORA ZA JELO

Kako bi pribor za jelo što duže trajao i uvek izgledao kao nov, važno je da znate kako se koji pere i održava.

Svečanu trpezu nemoguće je zamisliti bez lepog, a često i zbog plemenitih materijala od kojeg je izrađen i vrednog pribora za jelo, koji se često prenosi s kolena na koleno. Naravno, bonton nalaže da se za stolom sa kašikama, viljuškama i noževima „družimo" i običnim danima, pa je razumljivo da se svaka domaćica trudi da joj pribor za jelo koji servira izgleda što bolje i bude uvek čist i blistav. Ali, kako na pravi način i bez mnogo muke postići da srebrne kašičice budu uvek sjajne, da noževi od aluminijuma ili mesinga nemaju tamne mrlje, a drvo i slonovača na drškama zadrže sjaj?

Pribor za jelo od nerđajućeg čelika vrlo je praktičan, ekonomičan i lak za održavanje. Treba ga prati deterdžentom za sudove ili neutralnim sapunom, ručno ili u mašini za sudove i uvek dobro izbrisati od vode. Ukoliko se vremenom pojave znakovi rđe, ta mesta treba premazati uljem, ostaviti ga da stoji desetak minuta, a zatim isprati vrelim vinskim sirćetom, dobro izbrisati i izglancati. Tamne mrlje sa čelika uklonićete ako pribor za jelo istrljate sokom od limuna ili napola presečenom glavicom crnog luka.

Viljuške, kašike, noževe i ostali pribor za jelo izrađen od mesinga perite mlakom vodom i sredstvom za pranje sudova. Kako bi ponovo zablistali, dobro ih istrljajte limunovim sokom (može i vinskim i sirćetom) u koji ste razmutili kašiku soli, ili rastvorom sode bikarbone, a potom ih dobro izbrišite i izglancajte pamučnom krpom.

Srebrni pribor za jelo pere se deterdžentom za sudove, ručno ili u mašini za sudove u ovom, drugom slučaju vodite računa da ne dođe u dodir s predmetima od čelika jer će se na srebru pojaviti tamne mrlje. Potamnelo srebro možete čistiti specifičnim sredstvima za ovaj plemeniti metal, blagim abrazivnim deterdžentima, a sjaj ćete mu vratiti i ako ga operete u vodi u kojoj se kuvao spanać, paradajz ili krompir. Zaboravite na kalodont i sodu bikarbonu kojima možete da izgrebete srebro, a zapamtite da predmete od ovog metala uvek dobro izbrišite, jer od vlage tamne.

Ukoliko su drške na priboru za jelo napravljene od drveta, vratićete mu sjaj ako ga izglancate mekom pamučnom krpom natopljenom u laneno ulje.

Drške od roga čistite mekom četkom i mlakom vodom.
Slonovači ćete vratiti sjaj i boju ako je istrljate limunovim sokom u koji ste rastvorili so, zatim je dobro isperete i izglancate parčetom čiste svile. Mrlje sa drški od kosti skinućete amonijakom, a one napravljene ili ukrašene sedefom izgledaće kao nove ako sedef premažete uljem, a onda dobro istrljate flanelskom krpom.

Bakini saveti - Održavanje posuđa

Održavanje posuđa:

• Pranje zagorelog tiganja
Tiganje i vatrostalne činije lako ćete oprati, bez obzira šta ste u njima pekli, ako ih pre upotrebe obložite aluminijumskom folijom koju, po upotrebi bacite. Posuđe se lako opere, a kuhinja neće imati neprijatan miris zagorelog.

• Kako oprati zagoreo sud
Zagoreo sud je bauk za svaku domaćicu. Međutim, ako masnoću i otpatke hrane otklonite običnom vodom, a potom nalijete drugom u koju stavite prašak za pranje ili „.vim" i prokuvate, ostavite da se ohladi i prenoći, sutradan ćete bez ikakve muke savršeno oprati zagoreo sud.

• Nataloženi kamenac u posudi
Često se u posudama, naročito onim u kojima se kuva voda, nataloži kreč. Postoje dva načina da se ovaj ukloni: sipati u posudu malo sirćeta, soli i ljuske od jajeta pa to dobro prokuvati. Ili: sipati malo soda vode i jedan do dva sirova krompira. Takođe prokuvati.

• Održavanje pribora za jelo
Ako želite da pribor za jelo bude uvek blistav i čist, stavite ga da vri u vodi u kojoj se kuvao krompir i izvadite ga posle deset minuta.

• Čišćenje rendeta
Čišćenje rendeta na kojoj je strugan sir uvek predstavlja pipav posao za domaćicu. Da bi se ono lako opralo i odstranio zaostali sir, pre struganja sira istružite na rendetu komadić sirovog krompira.

Da rende bude besprekorno čisto
Često imamo muke prilikom pranja rendeta. Peremo ga i sa spoljnje i sa unutrašnje strane, ali opet ostane po koja mrvica povrća, limuna ili neke druge namirnice. Evo saveta: istružite na rendetu jednu kocku šećera i posle toga ćete lakše oprati.

• Da se kristalu vrati sjaj
Ako su čaše od kristala izgubile sjaj, obrišite svaku čašu krpom nakvašenom u sirće.

• Pre nego što upotrebite novu posudu
Ako novu posudu, još pre prve upotrebe, namažite s njene unutrašnje strane, suvom slaninom ili uljem, i to zagrejete, ona će još dugo izgledati kao nova.

• Kada se ulubi aluminijumska posuda
Aluminijumski čajnik, čutura ili bilo koja aluminijumska posuda sa grlićem, može da se ispravi ako se napuni suvim pasuljem sve do vrha, pa se onda naspe voda, sve dok ne počne da se preliva. Potom zatvoriti posudu i ostaviti tako dva do tri dana. Pasulj nabubri, deluje pritiskom na zidove posude i ova dobija svoj prvobitan izgled. Pasulj može posle upotrebe da se iskoristi za kuvanje.


BAKINI SAVETI - CVEĆE I SOBNE BILJKE

Cveće u vazi:


• Pranje vaza
Vaze sa cvećem perite iznutra vodom u koju ste sipali malo sirćeta i soli i dodali malo istucane ljuske od jajeta.

• Cveće u vazi održaće se mnogo duže ako s njim postupate ovako:
Karanfilima svakog dana podsecite stabljiku ukoso i promenite vodu;
Mimoze će duže trajati ako ih držite u mlakoj vodi;
Roze ruže su mnogo osetljivije od crvenih ili žutih ruža.
(roze ruža može da traje 6-7 dana, a crvena 10-12.)
Ružama svakog dana podsecite stabljiku ukoso a vodu menjajte samo jutro i veče.
Hrizanteme da bi se duže održale sveže u vazi, treba stabljike često podsecati. Obratite pažnju da u vodu, koja se mora često menjati, ne dopre ni jedan list.

• Da cveće duže drži
Kada se u vazi menja voda stavite u nju svaki cvet ponaosob i to odsecajući makazama stabljike u samoj vodi ne dozvoljavajući na taj način da u njih prodre voda.

• Da se cveće duže održi sveže
Cveće će se znatno duže održati sveže u vazi ako ga prethodno “napojite” kao što to čine cvećari. Uzmite dublji sud i potopite na pola časa u vodu svaki struk do same cvetne krunice.

• Uvek sveže cveće
Čim cveće počinje žalosno da povija glavu, odsecite krajeve stabljike ukoso i zamočite ga potpuno, zajedno sa cvetovima, u vodu., recimo u kadu. Ostavite tako da prenoći. Začudićete se sutradan kako je sveže, posebno ruže koje su najosetljivije.

• Ako vaza nije dovoljno stabilna
Ako vaša vaza od kristala ili običnog stakla nije dovoljno stabilna, i tome ima leka. Moći ćete je upotrebiti baz bojazni ako na dno vaze stavite nekoliko lepih, uglačanoh kamenčića. I praktično i interesantno.

Sobne biljke:

• Zalivanje cveća i biljaka
Odlično sredstvo za zalivanje cveća i biljaka je voda u kojoj se kuvalo povrće. Pričekajte samo da se voda ohladi pa cveće i biljke zalijte kao obično.

• Da sobno bilje ne truli u korenu
Sobne biljke neće truliti u korenu ako između dna saksije i zemlje stavite jedan tanji sloj isitnjenog ćumura.

• Crvi u saksijama
Crve u saksijama za cveće uništićete ako u saksije sipate hladan čaj od orahovog lišća ili divljeg kestena.

• Da vas ne ubode ružin trn
Kada berete ruže ili ih stavljate u vazu, pridržavajte stabljike štipaljkom za veš, a drugom rukom ih secite, odnosno nameštajte u vazu. Tako ćete izbeći ubode trnja.

• Lek za sobne biljke
Sobne biljke ako počnu da venu i suše se, osvežiće i oživeće ako na zemlju u saksiji stavite nekoliko kora od pomorandže.

• Sobno cveće ze vreme godišnjeg odmora
Sobno cveće za vreme vašeg odsustva sačuvaćete ako u kadu u neki dovoljno veliki sud, korito ili tome slično, stavite šuplje cigle koje se uoptrebljavaju za pregradne zidove pa napunite kadu vodom koliko da cigle ogreznu. Cigle treba staviti tako da njihove šupljine budu okrenute nagore. Na njih stavite saksije bez njihovih podmetača.
Ili:
Uzeti parče pamučne tkanine, retkog tkanja, uviti ga spiralno i zavući ga u rupu na saksiji. Zatim uzeti drugu saksiju sa malo većim prečnikom koju želite da napajate ali koja nema probušeno dno. Rupu možete zatvoriti zapušačem od plute ili crvenim voskom tako da ne propušta ni kap vode. Ostaje samo da u veću saksiju sipate vodu i da ubacite onu manju sa cvećem. Kraj pamučne tkanine koji je potopljen u vodi redovno ća natapati vaše cveće dok ste odsutni.

• Pred prolećno presađivanje
Pred prolećno presađivanje cveća u lonce i saksije ne zaboravite da su nove saksije od ilovače škodljive za biljku. Pre nego što ih upotrebite, spustite ih na 24 časa u kofu s vodom, a ako su manji, prokuvajte na tihoj vatri.

• Bašta na sunđeru
Prirodni sunđer (ne najlonski) ukvasite u vodu, iscedite ga, ali ne sasvim, pa u njega ugurajte seme biljaka koje brzo klijaju (crvena detelina, prkos, lan, žito i tome slično). Zalivajte sunđer svako jutro, raspršivačem, nedelju dana, i imaćete lepu bašticu.

• Održavanje veštačkog cveća
Veštačko cveće možete da očistite i osvežite boje ako ga stavite u poveću kesu od hartije u koju ste sipali pola šolje soli. Dobro protresite nekoliko puta. Ako je cveće suviše zgužvano i izgubilo svežinu, pređite njime nekoliko puta iznad lonca sa vrelom vodom. Vodena para daće željeni rezultat.

• Da ne zarđa baštensko oruđe
Baštensko oruđe neće zarđati ako ga po upotrebi zabodete u pesak natopljen istrošenim uljem od motora.


Назад на врх Go down
Tijanabgd85
истакнути члан
истакнути члан
Tijanabgd85


Female
Број порука : 646
Година : 39
Локација : Спаси, Боже, људе своје,
Члан од : 11.12.2009

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Mar 29, 2011 6:37 pm

BAKINI SAVETI - MALI SAVETI KUVARICAMA

Mali saveti kuvaricama:

• Da lako odvojite belance od žumanca
To je trik za “taze” domaćice ili bajata jaja. Razbijte jaja iznad levka za tečnost. Belanca će proći a žumance će ostati u levku.

• Kako skuvati jaje koje je puklo
Imate u kući jedno jedino jaje koje ste hteli da skuvate za dete, ali ste utvrdili da mu je pukla kora. Evo saveta! Pukotinu dobro natopite limunovim sokom i stavite jaje u hladnu vodu da se kuva, uspeh je zagarantovan.

• Pohovanje bez jaja
Ako nemate u kući jaje i hoćete da pohujete meso, ribu ili valjuške, dovoljno je da uzmete fino kukuruzno brašno. Dobićete na taj način istu reš koricu, kao da ste namirnicu prvo umočili u jaje, pa u prezle.

• Zamena za jaje
Ako odjednom primetite da vam nedostaje jedno jaje, a pravite recimo, kolač možete ga nadoknaditi sa pola čaše mleka ili milerama u koju ste sipali supenu kašiku sirćeta. U svakom slučaju vašoj jetri to neće da smeta.

• Da vam jaja ne prskaju pri kuvanju
Treba ih, pre nego što ih kuvate, a pošto ste ih izvadili iz frižidera, držati 2-3 časa u vodi u koju ste dodali četvrt čačice sirćeta i dve kocke šećera, a zatim ih u istoj vodi i skuvati.

• Kako brzo i lako ulupati sneg
Ako u belance, pre nego što ćete otpočeti lupanje snega, sipate nekoliko kapi limuna, posao će ići znatno brže, a uspeh će biti zagarantovan.

• Da pohovano meso bude ukusnije
Da biste dobili ukusne i rumene kotlete, izmešajte prezle sa komadićem struganog parmezana.

• Kako lupati meso
Kada lupate šnicle, tučak prethodno nakvasite vodom.

• Da se pečenje ne osuši
Ako su gosti u zakašnjenju, dovoljno je da pečenje, zajedno sa činijom u kojoj ćete ga služiti, stavite preko lonca sa kipućom vodom. Neće se ohladiti a ostaće sočno. Ili u toplu pećnicu pored pečenja stavite činiju punu vrele vodu.

• Da meso prilikom kuvanja ne ostane tvrdo
Kada kokoška za supu neće da se skuva, evo leka: stavite kokošku da se kuva, pa je posle 20 minuta ključanja izvadite iz lonca i stavite u šerpu punu hladne vode da stoji 2-3 minuta. Videćete da je meso mekano i kuvano.

• Ukusnije pečenje
Ako želite da vam pečenje bude ukusnije, naročito ono posnije (teletina, jagnjetina, piletina), potrebno je da ga pre pečenja kratko držite u kipućoj vodi.

• Ljuštenje kobasica
Suva kobasica se može lako oljuštiti ako se na pola časa pre ljuštenja umota u mokru krpu.

• Pripremanje divljači bez paca (marinade)
Čak i kada nemate vremena da divljač stavite u marinadu (pac) od vode i sirćeta preko cele noći, moći ćete da odstranite miris divljači ako je stavite u šerpu i pečete bez ulja, prelivajući je povremeno sa malo sirćeta, dok iz divljači ne izađe sva voda. Zatim je ocedite i pripremite na vaš način.

• Odstranjivanje mirisa iz divljači
Da bi se odstranio specifičan miris divljači koji se ne dopada baš svima, na polovini kuvanja ili pečenja jela dodati jednu štanglu strugane čokolade. Divljač će biti ukusnija no obično.

• Odmrzavanje ribe
Smrznuta riba se naravno pre upotrebe postepeno otapa da bi se odmrzla. Međutim, ukoliko nemate vremena za to, jer proces traje prilično dugo, ovaj postupak možete znatno brže obaviti ako ribu stavite u vrećicu od polietilena, krajeve zavežete i potopite je u toplu vodu.

• Ribe bez sitnih kostiju
Ima vrlo ukusnih riba ali punih sitnih koščica. One mogu da se odstrane vrlo lako ako raspolažete travom kiseljakom. Stavite je u vodu u kojoj se kuva riba i to dobru šaku. To neće izmeniti ukus, a sve ove sitne koščice nestaće kao da su se istopile.

• Čišćenje ribe
Lakše ćete očistiti ribu ako je namažete solju. To će neutralisati njenu ljigavost i neće vam klizati iz ruke.

• Da mrvice (prezle) bolje prionu za ribu i meso
Da bi prilikom pohovanja mrvice bolje prionule za ribu i meso, u umućeno jaje treba dodati nekoliko kapi ulja.

• Da neslano jelo ne bude bljutavo
Dodajte u vodu u kojoj se kuva malo šećera u prahu. Nećete imati ukus bljutavosti iako nema ni grama soli. Tako ćete dijetu bez soli lako da podnosite.

• Da se ulje u kome se prži, ne peni
Kada se pohuje meso, stavite u šerpu nekoliko listova sveže zelene salate. Na taj način, prilikom prženja, neće se stvarati pena.

• Rskav krompir
Kad oljuštite krompir, dobro ga operite pod mlazom hladne vode. Pomfrit će biti svarljiviji i rskaviji.

• Začin za krompir-salatu
Krompir-salata zahteva mnogo sirćeta i ulja. Da ne bi ostala suva, a bila dovoljno kisela i masna, treba dodati kipuće vode u sirće i ulje i ovim preliti još vreo krompir. Na četvrt kilograma krompira, jedna supena kašika sirćeta, 2 kašike ulja, 4-5 kašika kipuće vode.

• Da pasulj omekne
Najtvrđi pasulj može omekšati ako se posle prvog kuvanja voda baci, pasulj ocedi i zalije sa nekoliko kašika ulja, pa posle nekoliko minuta stavi u drugu vodu. Pasulj će biti “mek kao duša“.

• Ljuštenje paradajza
Lakše ćete oljuštiti paradajz ako ga prethodno sa svih strana prevučete tupom stranom noža, pa potom ljuštite kao i obično.

• Gorak ukus kore od plavog patlidžana
Postoje jela od plavog patlidžana, neljuštenog, sa korom. Njegovu gorčinu možete otkloniti ako ga posolite i poprskate limunovim sokom i ostavite da tako odstoji neko vreme.

• Seckanje luka bez suza
Isecite dno na jednoj većoj plastičnoj providnoj kesi. Položite je na sto, uvucite u nju daščicu i u kesi, na daščici ljuštite i seckajte luk sa rukama uvučenim kroz otvore na kesi.

• Zamena za brašno
Ako vam nestane brašna, a treba da pržite ribu, u trenutku kad je spuštate u tiganj namažite je pivom ili je zamočite u njega. Biće ukusna i rskava.

• Sačuvano jezgro oraha
Da sa lakoćom izvučete jezgro oraha iz njegove ljuske, a da orah pri tom ne oštetite, stavite cele orahe, sa ljuskom preko noći u zašećerenu vodu.

• Da testo ne prione za dno suda
Ako kada kuvate neko testo nećete da vam ono prione za dno suda, stavite u vodu u kojoj će se ono kuvati nekoliko kapi ulja.

• Da krem na pari ravnomerno vri
Kada se kuva krem na pari, naročito kada je sud veći od grejne površine, često voda vri jače na sredini a slabije ili nikako po ivicama suda. Da bi se to izbeglo, dovoljno je da u posudu u kojoj je voda, a u sam centar, stavite jedan običan ključ koji će naterati vodu da “cirkuliše“.

• Da testo dobije lepu boju
Ako želite da testo ima intenzivno žutu boju, pre nego što jajima dodate šećer, stavite na vrh noža soli, promešajte, tek onda nastavite dalje pripremanje po receptu.

• Jedna poslastičarska tajna
Da bi krem za nadevanje kolača ili torte bio vazdušastiji, u gotov skoro mlak krem dodati dobru kašiku ulupane slatke pavlake i mešati dok se masa ne sjedini. Zatim staviti neko vreme u frižider i filovati kolače.

• Efikasno korišćenje soka od limuna
Nije potrebno da zbog nekoliko kapi limunovog soka, koliko vam je potrebno presečete limun na pola. Probodite ga tankom iglom za pletenje i nacedite onoliko koliko vam je potrebno.

• Ukusnija kafa
Da bi razni surogati kafe bili ukusniji, dovoljno je da u njih stavite sasvim malo soli.

• Da rakija bude ukusnija
Kupite krupne suve šljive, izvadite im koštice i na njihovo mesto ubacite po jedno zrno suvog grožđa i badema. U patent–tegle stavite šljive, pospite ih sa malo šećera u prahu i nalijte rakijom. Ako želite možete staviti i malo šafrana. Posle 40 dana ocedite rakiju.

• Ako nemate levak
Presipanje tečnosti iz veće u manju bocu postiže se i bez levka na sledeći način: na grlić veće boce položite jednu olovku (ili dršku od kutlače) pa je nagnite na grlić manje boce sa vrhom olovke upravljenim u nju. Tečnost na taj način klizi niz olovku i manja boca će se bez teškoća napuniti.

• Da ne klizi činija dok mutite
Obično imate muke dok mutite recimo šlag. Činija vam neprestano klizi po stolu. Staviti je na komad vlažne krpe pa neće ni da se makne.

• Zagorelo mleko
Miris zagorelog mleka otklonićete ako ga izručite u čistu posudu pa ga pokrijete nakvašenom čistom krpom savijenom načetvoro. Stavite posudu opet na vatru i mleko će dobiti svoj prirodni ukus.

• Prečišćavanje vazduha u kuhinji
Ako ste primorani da goste primite u kuhinju, nemojte upotrebljavati razne dezodoranse radi otklanjanje neprijatnih mirisa, jer oni smetaju namirnicama. Ugasite šporet i stavite na grejnu ploču nakvašen struk ruzmarina. To je gastronomski dezodorans.


BAKINI SAVETI - KOZMETIČKI SAVETI

Kozmetički saveti:
• Negovane ruke
Tokom dana, kada vam se za to ukaže prilika, i prilikom odlaska na spavanje, namažite ruke sokom od pomorandže. Postaće meke i glatke.

• Bezbolno čupanje obrva
Ono može da bude i potpuno bezbolno ako pre same operacije pređete preko obrva kockicom leda obavijenom gazom.

• Da šminka na kapcima bolje drži
Ako kapke, pre no što stavite senku, premažete kapljicom soka od limuna i ostavite da se ovaj prvo osuši, šminka će se duže držati.

• Umivanje masnog lica
Skuvati šaku mekinja i sok od pola limuna u jednom litru vode. Zatim profiltrirati i sipati u bocu. Tom tečnošću svakog jutra umivati lice, vrat i ramena.

• Masna kosa
Umivati nedelju dana svakodnevno sumpornim sapunom i mlakom vodom. Pet dana pauzirati pa još jednom ponoviti postupak. Rezultat je iznenađujući.

• Četkanje masne kose
Masnu kosu treba svakog jutra četkati četkom stavljenom u najlonsku čarapu. Prašina i masnoća će ostata na najlonu a kosa će postati sasvim čista. Naravno, ovu najlonsku čarapu treba posle svahe upotrebe oprati. Napomena; masnu kosu ne treba dugo niti suviše energično četkati jer to izaziva lojne žlezde na još jače lučenje. Dovoljno je nekoliko ovlašnih poteza.

• Čišćenje četke
Očistićete četku za kosu bez po muke ako pre upotrebe, odnosno na čistu četku, nataknete komad gaze, tako da čekinje prođu kroz rupice na tkanini. Kad se na četki nataloži prljavština, prašina i perut, povucite gazu naviše i ona će sa sobom povući svu prljavštinu.

• Tragovi od bojenja kose
Tragovi od boje ili preliva za kosu, na čelu i iza ušiju, lako se mogu otkloniti pepelom od cigareta. Iščezavaju odmah i ne nadražuju kožu.

• Stari recept za skidanje malja
Pomešajte nekoliko kapi glicerina sa tri do četiri kašičice šećera i malo vode. To sve zagrejte da bude mlako i elastično. Mažite time maljava mesta kružnim pokretima, kao da masirate. Pod prstima će nastati male valjuške koje sa sobom odnose suvišne dlake. Koža će postati glatka i meka.

• Sjajni nokti
Trljajte nokte prvo vlažnom upijajućom hartijom a potom nešto duže, suvom. Nokti će postati sjajni, a sačuvaće svoju prirodnu boju.

• Ako se zgusne lak za nokte
Čak i ako je zatvorena bočica, dešava se da se lak zgusne. U tom slučaju dodajte nekoliko kapi čistog alkohola. Lak će postati opet tečan.

• Brzo sušenje laka na noktima
Umočite namazane nokte u hladnu vodu i držite ih tako dva minuta. Nokti će biti suvi, a lak se neće ljuštiti.

• U nedostatku acetona
Zalepite komadiće selotejpa na nokte. Zatim naglim pokretima povucite selotejp na kome će ostati sav lak.

• Ulje za sunčanje
Možete ga sami napraviti mešavinom trećine morske vode, trećine soka od pomorandže i trećine ulja, najbolje bademovog. Ovo sredstvo je jeftino i efikasno

Назад на врх Go down
NE SA OVOGA SVETA
нови члан
нови члан
NE SA OVOGA SVETA


Female
Број порука : 35
Година : 65
Члан од : 17.01.2010

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeSat Dec 15, 2012 8:54 am

Prirodna sredstva za čišćenje tepiha

Tepihe možete osvežavati i čistiti prirodnim sredstvima po receptima naših baka. Evo i nekoliko predloga

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ 04-ciscenje%20tepiha_620x0

ZA ODRŽAVANJE higijene u kući nije neophodno da kupujete razna hemijska sredstva. Tako, na primer, tepihe možete osvežavati i čistiti prirodnim sredstvima po receptima naših baka. Evo i nekoliko predloga.

* Pomešajte 3 kašike izdrobljenog sapuna i 250g skrobnog brašna. Ovom smesom dobro utrljajte tepih, a potom ga usisajte.

* Ako želite da osvežite boje na tepihu pomešajte pola litre vode, kašiku troprocentnog hidrogena i kašiku pepela, pa sve dobro promešajte. Ovom mešavinom očistite tepih, pa ga usisajte.


* Za osvežavanje tepiha može vam pomoći i eterično ulje. Pomešajte kesicu sode bikarbone i nekoliko kapi eteričnog ulja koje volite i ostavite da odstoji neko vreme. Ovom smesom utrljajte tepih i ostavite sat vremena kako bi efekat bio potpun. Potom vlažnom krpom samo pređite preko tepiha.

* Za čišćenje i osvežavanje, takođe, možete iskoristiti smesu od 30ml jabukovog sirćeta, 70ml limunovog soka, pola litre vode, kašike borne kiseline i nekoliko kapi eteričnog ulja ruže ili lavande. Ovom smesom očistite tepih, pa ga usisajte.

* Fleke ćete najbolje da očistite vodom i sirćetom. Stavite ih u raspršivač i poprskajte smesu na fleku, sačekajte desetak minuta, potom istrljajte krpom ili četkom i pređite vlažnom krpom.
Назад на врх Go down
NE SA OVOGA SVETA
нови члан
нови члан
NE SA OVOGA SVETA


Female
Број порука : 35
Година : 65
Члан од : 17.01.2010

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Mar 12, 2013 11:07 am

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Vlada-vec-13-godina-koka-kola-navrijedniji-brend-svijetu-slika-17902

Iznenađujući načini na koje vam Cola može pomoći

Jedan od sastojaka koji se nalazi u Coca-Coli je soda bikarbona, a riječ je o alkalnoj supstanci koja može itekako pomoći u čišćenju, kako prostora u kojem živite, tako i vašeg tijela i stvari koje posjedujete.

Imajući to na umu, donosimo nekoliko iznenađujućih načina na koje vam Coca-Cola može pomoći u čišćenju.

Očistite lonce
Dno lonaca nakon nekog vremena postane crno i toliko prljavo da se jednostavno više ne da oprati. Na to ciljano područje prolijte malo Coca-Cole i ostavite neko vrijeme. Možda ovo gazirano piće neće ukloniti svu, ali će ukloniti većinu prljavštine.

Hrđavo posuđe
Hrđave predmete preko noći uronite u Coca-Colu i izribajte ujutro. Hrđa će 'opustiti' i moći će se znatno lakše ukloniti. Također, s obzirom da Coca-Cola prodire čak i kroz hrđu, čvrsto stegnute i hrđave vijke lakše ćete odviti ako nekoliko minuta ranije na njih nanesete Coca-Colu.

Očistite toalet
Brine vas onaj tvrdokorni kamenac na dnu WC-školjke koji ne možete izribati ni četkom? Ulijte u školjku Coca-Colu koja će bez problema odraditi taj posao.

Očistite prozore
Umjesto standardnih sredstava za čišćenje, možete iskoristiti i Coca-Colu kako biste s prozora uklonili prljavštinu i masnoću.

Uklonite mrlje s odjeće
Na mrlju na odjeći prolijte malo Coca-Cole i ostavite da se potpuno upije. Naravno da će mrlja promijeniti boju zbog utjecaja sode, ali nakon što odjeću operete u perilici za rublje, mrlja će nestati.

Odledite vjetrobransko staklo
Zaledila su vam se stakla na autu, a pri ruci nemate strugalicu za led? Coca-Cola će poslužiti kao odlično sredstvo za odmrzavanje stakala i nakon samo nekoliko minuta led ćete moći ukloniti mnogo brže i učinkovitije.

Učinite nešto za svoj travnjak
Kada Coca-Cola ishlapi, ulijte je u spremnik za kompost kako biste mikroorganizmima pomogli da kompost brže pretvore u efektivno gnojivo za vaš travnjak i vrt.


Ublažite bol
Na ciljano područje nanesite Coca-Colu kako biste ublažili bol od uboga pčela i komaraca. Također, ako vas boli trbuh, popijte Coca-Colu – izjednačit će pH vrijednost u vašem trbuhu i privremeno ublažiti žgaravicu i probavne smetnje.

Prestanite štucati
Uhvatila vas je nevjerojatna štucavica? Progrgljajte malo Coca-Cole i štucavica će odmah prestati!

Uklonite gumu za žvakanje iz kose
Na pramen kose u koji se uplela guma za žvakanje nanesite Coca-Colu i pustite da odstoji nekoliko minuta. Uz malo strpljenja cijelu ćete je ukloniti.

Riješite se kukaca
Kukce privlači slatka aroma, pa ih namamite tako što ćete u plastičnu čašu uliti malo Coca-Cole. Kad se kukci dođu 'osladiti', ostat će zatočeni u čaši, te vam više neće dosađivati po stanu. Također, ako se želite riješiti mrava ili žohara, Coca-Cola će ih sigurno 'potamaniti'.
Назад на врх Go down
Ivana Radivojevic
нови члан
нови члан
Ivana Radivojevic


Female
Број порука : 9
Година : 39
Локација : Zajecar
Члан од : 05.10.2011

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeFri May 31, 2013 6:23 am



Uploaded with ImageShack.us

СОДА БИКАРБОНА

је саставни део скоро свих хемијских производа који се данас користе у домаћинству. Овде можете прочитати 50 различитих начина како да корисно употребите соду бикарбону и уштедите чак 90% новца који трошите купујући разне лепо упаковане препарате који раде на бази соде бикарбоне

1. Направите био-прашак за пециво, тако да помешате два дела плавог камена, 1 дeо соде бикарбоне и 1 део кукурузног скроба. Осим у прехрани, прашак за пециво можете користити и за чишћење куће. Одличан је за уклањање мрља од кафе или чаја, а не избељује боју тканине.

2. Содом бикарбоном можете угасити мале пожаре настале паљењем масноће, дрвета, тканина, или електричних каблова- шаку соде проспите по ватри.

3. Содом бикарбоном можете гасити и пожаре у аутомобилу- неће оштетити ни механику, ни електронику.

4. Потопите воће и поврће у раствор соде бикарбоне. Сода ће омекшати воду и боље га опрати. Исперите обичном водом.

5. У канту за отпатке успите мало соде бикарбоне, пре него што у њу ставите врећицу за смеће. Помоћи ће да уклони непријатне мирисе.

6. Потопите платнене пелене у раствор соде бикарбоне, пре прања у машини.

7. Мрље од уља и масти уклонићете с одеће ако соду бикарбону додате води за прање.

8. Очистите фрижидер и замрзивач тако да на влажну крпу нанесете соду бикарбону и обришете површине. Исперите обичном водом.

9. У фрижидеру и замрзивачу неће бити непријатних мириса, ако у њему држите отворену посудицу са содом бикарбоном, коју је потребно повремено промешати. Замените је новом количином соде свака два месеца.

10. Сода одлично уклања мирисе мачака. На дно кутије ставите соду, те прекријте с три пута већом количном песка за мачке.

11. У веш машину увек додајте пола чашице соде, при прању рубља и за ту количину смањите унос прашка . Једном у неколико месеци очистите машину, тако да додате соду и пустите да празна машина одради један циклус прања.

12. Чешљеве и четке најлакше ћете очистити раствором соде. Успите у посуду топлу воду, додајте 1 кашику шампона и пола шољице соде бикарбоне. Намачите четке пола сата, исперите у топлој води и осушите. Ова смеса ће очистити четке и дати им свеж мирис.

13. Посуде за храну пиће перите у соди и води.

14. Мермерне површине перите у раствору од 3 кашике соде на литру топле воде. Пустите десетак минута да делује, те исперите обичном водом. Пластифициране столице и столове оперите влажним сунђером са содом бикарбоном. Да бисте уклонили тешке мрље с ове врсте намештаја, направите густу пасту од соде и воде и нанесите је, оставите да делује неко време, те исперите водом.

15. Устајали мирис у термос боцама уклонићете раствором соде и воде.

16. Стаклене и инокс посуде за кафу (не алуминијске!) перите у раствору од 3 кашике соде на литру топле воде. Апарат за филтер кафу очистите тако да апарат један циклус одради с раствором воде и соде. Добро исперите водом.

17. Бочице за бебе одлично ће опрати сода отопљена у врућој води.

18. Роштиљ и граделе лако ћете опрати ако по њима поспете соду, пустите да делује неко време и исперете водом.

19. Масне подове у гаражи и радионици поспите содом бикарбоном, оставите да делује неко вријеме, орибајте и исперите водом.

20. Сребро можете исполирати содом бикарбоном нанешеном на влажну крпу. Утрљајте, исперите и осушите. Ако сребрно посуђе није лепљено или састављено из више комада, положите га на алуминијску фолију у емајлираном лонцу. Прокувајте литру воде с 4 кашике соде бикарбоне. Успите у лонац, пустите да делује, исперите и осушите.

21. Машину за посуђе очистите као и машину за веш – један циклус прођите са содом, уместо са средством за прање посуђа. Да бисте уклонили непријатне мирисе у машини, на дно поспите соду бикарбону.

22. Да бисте уклонили загорелу храну из лонаца, оставите их да се намачу у раствору соде и воде, десетак минута пре прања у машини. Или их ручно оперите влажном жичаном четком и содом бикарбоном. Јако загорене лонце поспите дебелим слојем соде, те додајте мало воде- толико да навлажи соду. Оставите преко ноћи и други дан орибајте.

23. Нерђајуће гвожђе и хром лако ћете одржавати сјајним ако их исполирате влажном крпицом са содом бикарбоном. Исперите водом и осушите.

Порцуланско и стаклено посуђе перите у раствору соде и воде. Исперите водом и осушите.

24. Смрад из пепељара уклоните раствором соде и воде. Поспите мало соде бикарбоне у пепељару да бисте уклонили мирис дима и угасили жар цигарете.

25. Купатило-каду, туш-кабину, умиваоник и ВЦ-шкољку одржавајте чистим влажним сунђером са содом бикарбоном. У сливнике сваке недеље успите 4 кашике соде и биће чисти, неће заударати и неће се зачепити. Исперите соду у цевима врелом водом.

26. Завесу за туширање потопите у раствор соде и воде-лако ћете га одржавати чистим!

27. Да бисте уклонили јаке мирисе хране с руку, навлажите руке, снажно их истрљајте содом и исперите водом.

28. Оперите зубе и зубно месо мокром четкицом за зубе на коју сте нанели соду бикарбону.

29. Да бисте уклонили смрад из обуће – патика, чизама, ципела, папуча успите у њих соду бикарбону.

30. Додајте пола шољице соде бикарбоне у воду за купање – кожа ће вам бити мека.

31. Да бисте излечили осип од пелена, додајте 2 кашичице соде бикарбоне у воду у којој купате бебу.

32. Убоде инсеката и опекотине од медуза и коприве ефикасно ће излечити паста од воде и соде бикарбоне- нанесите је директно на повређено место на кожи.

33. Несносан свраб коже код оспица и богиња смањиће купка у коју сте додали пола шољице соде бикарбоне.

34. Жгаравицу и појачану киселину умириће раствор пола кашичице соде бикарбоне у пола шољице воде.

35. Гргљајте раствор од пола кашичице соде бикарбоне у пола шољице воде, очистићете и освежити усну шупљину.

36. Ако се користи као вода за испирање усне шупљине, сода ублажава бол насталу од отворених рана и чирева.

37. Опекотине од сунца смириће облог од густе пасте соде и воде.

38. Убоде инсеката смириће облог од густе пасте соде и јабуковог сирћета.

39. Пчелињи убодсмириће облог од густе пасте соде и воде. Направите верзију глинамола од соде бикарбоне: помешајте 320 мЛ воде, 2 шољице соде бикарбоне и 1 шољицу кукурузног скроба.

40. Плочице у кухињи и купатилу беспрекорно ће очистити мешавина прашка за пециво и лимуновог сока. Врућом водом омекшајте наслаге на плочицама, а затим их истрљајте припремљеном мешавином прашка за пециво и лимуновог сока, исперите и обришите сувом крпом.
41. Сода бикарбона се може користити као ефикасан дезодоранс – нанесите је под пазух, уклониће непријатан мирис зноја.

42. Ако дете поврати по себи или по каучу, навлажите тканину, натапкајте соду бикарбону и нанесите је на намештај или одећу – мирис ће нестати.

43. Сода одбија воду од стакла – нанесите соду бикарбону на влажну тканину и обришите прозоре и аутомобилска стакла изнутра и споља

44. Додајте соду бикарбону у воду у коју потопите пасуљ – биће лакши сварљив.

45. Временом различити сунђери за прање посуђа почињу заударати. Прокувајте их у води којој сте додали соду бикарбону.

46. Содом бикарбоном ефикасно можете очистити платнене торбе и кофере. Поспите мало соде бикарбоне, те четкицом утрљајте у тканину- затим усисајте остатке соде с торбе.

47. Содом бикарбоном лако се чисте тостери и микроталасне пећнице. 80 г соде бикарбоне, помешајте у пасту с 1 кашичицом сирћета. Нанесите влажним сунђером на унутрашње зидове микроталасне. Исперите и оставите врата отворена 15 минута, да нестане мирис.

48. Кад чистите живину, додајте 1кашичицу соде бикарбоне у проврелу воду. Лакше ћете одвојити перје, а месо ће бити чисто и бело.

49. Мрље од разних бобица уклоните тако да навлажите то подручје водом, направите пасту од подједнаке количине воде и соде бикарбоне и нежно утрљајте на мрљу.

50. Стари рецепт за уклањање сваког трага влаге с тепиха је посипање содом бикарбоном. Оставите најмање сат-два и усисајте. Исти прашак ријешиће вас и “мириса” кућних љубимаца на теписима, на којима га оставите да делује преко ноћи, а након тога темељно усисајте. (Мила Прљ)
Назад на врх Go down
CrveniZmaj
нови члан
нови члан
CrveniZmaj


Male
Број порука : 45
Година : 47
Члан од : 09.11.2010

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Sep 10, 2013 7:09 am

Detaljno čišćenje frižidera

Komad bele tehnike koji neprestano radi i, što je još važnije, u njemu čuvamo hranu. Kada nije čist, postoji rizik da se razbolimo

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Z%20(6)_620x0

SVE kućne uređaje važno je stalno čistiti, ali na frižider naročito treba da obratimo pažnju.


Zašto?

To je komad bele tehnike koji neprestano radi i, što je još važnije, u njemu čuvamo hranu. Kada nije čist, postoji rizik da se razbolimo.

Svakodnevno brišite umrljane rešetke. Ne dozvolite da se osuši i skori sadržaj nečega što na njih eventualno procuri. Sve što odlažete u frižider mora da bude besprekorno čisto. Pre nego što ih vratite u frižider, prebrišite tegle od džema ili salate, bočice kečapa i slično.

Proveravajte rok trajanja hrane koju držite u frižideru, a naročito u kakvom su stanju njihova pakovanja. Važno je da ništa ne curi, na primer meso koje se odmrzava ili bobičasto voće zamrznuto u kartonskim kutijicama. Važno je da hranu koja se odmrzava izvadite iz njihovih pakovanja i prebacite u tanjir.

Jednom nedeljno brišite vrata frižidera, naročito ivice i vrh, i to čistom krpom umočenom u vodu sa malo deterdženta za sudove. Povedite računa o plastičnim ili metalnim delovima za otvaranje vrata friza i frižidera, jer se na njima često nalaze mrlje i prljavi otisci prstiju. Za čišćenje delova od nerđajućeg čelika koristite specijalan, kupovni sprej. Na početku svake sezone čistite sva udubljenja (za jaja, puter...) i police koje se nalaze na vratima, i to vrućom vodom i blagim sredstvom za pranje sudova. Na kraju ove površine posušite čistom tkaninom.

Na svaka tri meseca obrišite unutrašnjost frižidera mešavinom od dve kašike sode bikarbone i četvrt litre vrele vode. Isperite vlažnom krpom, pa posušite čistim peškirom. Na ovaj način ćete se rešiti i neprijatnih mirisa. Za ove potrebe nemojte da koristite tečni sapun ili deterdžent, jer oni iza sebe ostavljaju miris koji će hrana apsorbovati.

Jedan od načina za odstranjivanje neprijatnih mirisa je stavljanje taloga kafe na tacnicu, a potom u frižider. Tacnicu izvadite kada miris potpuno nestane.
Назад на врх Go down
CrveniZmaj
нови члан
нови члан
CrveniZmaj


Male
Број порука : 45
Година : 47
Члан од : 09.11.2010

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Sep 10, 2013 7:10 am

So kao sredstvo za čišćenje

Pomaže u čišćenju farmerki, tepiha, vraća sjaj srebra, mesinga i bakra...

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ 04-so_620x0So ne samo da čisti farmerke već čuva i njihovu elastičnost i boju

OSIM kao začin za pripremu jela, kuhinjska so može da se koristi na još neke načine.

* Čiste farmerke


So ne samo da čisti farmerke već čuva i njihovu elastičnost i boju. Kašičicu soli dodajte u kofu s vodom, pa potopiti farmerke i ostavite da stoje 10 do 15 minuta. Zatim ih operite na uobičajen način.

* Sjaj srebra, mesinga i bakra

Na predmetima od srebra, mesinga i bakra posle nekog vremena zbog vlage i prljavštine može da se uhvati rđa. Te predmete možete da očistite suvom krpom na koju ste sipali nekoliko kapi sirćeta i malo soli.

* Tepih

Tvrdokorne mrlje od prašine, hrane i pića na tepihu samo pospite solju i istrljajte vlažnim sunđerom.

* Odeća

Vaša odeća će dobiti lep svež miris ukoliko je potopite u rastvoru vode i jedne kašičice soli i ostavite da stoji 5 do 10 minuta.

* Staklene tegle

Žute mrlje na staklenim teglama možete da očistite sa mešavinom sirćeta i soli a na taj način ćete ih i dezinfikovati.
Назад на врх Go down
CrveniZmaj
нови члан
нови члан
CrveniZmaj


Male
Број порука : 45
Година : 47
Члан од : 09.11.2010

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Sep 10, 2013 7:12 am

Domaći prašak za veš

Oni koji vole da eksperimentišu prave i sami prašak za pranje veša od „boraksa”, natrijum karbonata, sapuna za pranje i esencijalnog ulja lavande ili neke druge biljke čiji miris vole

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Zp-prasak_620x0Domaćice mogu same da naprave prašak za pranje veša

Domaćice koje su sklone eksperimentisanju mogu same da naprave prašak za pranje veša. Po želji u njega mogu da stave esencijalno ulje čiji miris najviše vole, ali preporuka je da koriste lavandu, koja će vešu dati prijatan miris svežine.


Potrebno je: 250 g ili veća šolja "boraksa", 250 g sode za pranje (natrijum karbonat), sapun za pranje po želji, 1-2 kapi esencijalnog ulja lavande.

Sitno narendajte sapun i dobro ga promešajte sa ostalim sastojcima. Domaći prašak zapakujte u kartonsku ili plastičnu kutiju. Za punu mašinu koristite 1-2 kašike ovog praška koji, navodno, gotovo uopšte ne peni, a odlično uklanja sve nečistoće sa veša.
Назад на врх Go down
natasa719
нови члан
нови члан
natasa719


Female
Број порука : 21
Година : 51
Члан од : 24.12.2010

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeSat Sep 14, 2013 8:08 am

Ovo vam ne bi palo na pamet: Novi načini upotrebe kuhinjskih sunđera
Ograničavamo ih na kupatilo i kuhinju, ali sunđerčiće možemo iskoristiti i za mnoštvo drugih stvari.

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Sundjeri_1379065721_670x0

Neke ideje su tako dobre da ćete se, možda, pitati da li ste pogrešili kada ste ih prvo stavili u kuhinju.Za ove namene možete upotrebljavati stare, ali i nove kuhinjske sunđerčiće. Stare je potrebno samo da, mokre, prethodno stavite u posudu i u mikrotalasnu rernu na dva minuta. Na taj način ćete ubiti više bakterija za kratko vreme, nego u mašini za suđe. Ako vam se ideja sa korišćenjem starih sunđera ne dopada, nabavite i paket novih. Verrujte, dobro ćete ih iskoristiti.Ledeni paketiNatopite sunđer sa vodom, stavite ga u kesu za zamrzivač i ostavite u frizu preko noći. Koristite umotanu u krupu kada se udarite da biste sprečili modrice ili jednostavno da rashladite piće i hranu u ručnom frižideru.SapuniDržite sapun na sunđeru kada ga ne upotrebljavate, jer će ga on brže isušiti, sapun će se sporije topiti i neće biti “ljigav”. A da biste iskoristili i poslednji komadić sapuna, uz pomoć sunđera napravite penasti čistač. Naime, uzdužno, po sredini, razrežite sunđer, ubacite komadić sapuna, kao da pravite sendvič, pokvasite sunđer i upotrebite ovaj penasti komadić za čišćenje površina.

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Sundjer1_1379065719

ČišćenjeSa mokrim sunđerom sa nameštaja možete da uklonite prašinu i dlake kućnih ljubimaca.Ako želite da uklonite neugodne mirise iz fioka u frižideru, samo sunđer pospite sodom bikarbonom ili je umočite u rastvor vode i sode bikarbone, pa stavite u praznu fioku preko noći.Srebrninu, posebno sitnije komade, poput kašičica, možete odlično čistiti sa malo sode bikarbone i sunđerom.Još novih uloga sunđeraMale ogrebotine na automobilu prikrićete uz malu pomoć paste za zube i sunđera. Sasvim malo paste stavite na sunđer i kružnim pokretima utrljajte preko ogrebotine. Osušite, pobrišite sa mekanom krpom.Kada sadite biljke, stavite sunđer na dno saksije, ispod zemlje. Na taj način ćete usporiti sušenje biljaka, jer će zemlja duže zadržati vlagu, a sunđer, takođe, može sprečiti da višak vode brzo iscuri iz saksije.I šta kažete? Vredi li razmisliti o novim ulogama sunđera?
Назад на врх Go down
НЕБОЈША
нови члан
нови члан
НЕБОЈША


Male
Број порука : 32
Година : 37
Локација : Београд
Члан од : 14.11.2011

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeTue Sep 24, 2013 5:55 am

Najjevtinije i najdelotvornije sredstvo za uklanjanje kamenca u veš mašini krije se u kuhinji Koliko god se trudili, nikako ne uspevate da sačuvate svoju mašinu za veš od kamenca. Evo rešenja!

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Masinazaves_1379959755_670x0

Prošetajte do neke radnje koja prodaje rinfuznu robu i kupite 450 grama limuntusa (košta nepunih 100 dinara). Sipajte ga direktno u bubanj mašine, zatvorite i uključite mašinu na program iskuvavanje. Kad završi, bićete oduševljeni rezulttom. Vaša mašina za veš će izgledati kao nova. Pri svakom pranju slobodno stavite kašičicu, dve sode bikarbone, a pranje sa limuntusom ponavljajte prema potrebi, svakih nekoliko meseci i vaša mašina će godinama raditi bez problema.


Назад на врх Go down
MARIJAMAJA1
нови члан
нови члан
MARIJAMAJA1


Female
Број порука : 20
Година : 24
Локација : <3
Члан од : 16.08.2012

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitimeSat May 03, 2014 5:59 am

МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ 30jr4nc
Детерџент за прање веша на свим температурама
Састојци:
· млевени природни сапун (екстра јак) 800 гр
· сода за прање (натријум карбонат) 1000 гр
· боракс (натријум борат) 1200 гр
· сода бикарбона (натријум бикарбонат) 50 гр
· 10–30 капи етеричног уља по жељи
Рецепт је за око 3 кг детерџента.
Измерите састојке, ставите их у велику посуду и детаљно их промешајте. Укапајте мирис у смесу и опет добро промешајте. Готов детерџент ставите у посуду са поклопцем.
Рок трајања овог детерџента је минимум годину дана. Мора се чувати на сувом и хладном месту, најбоље затворен како не би испарио мирис.

Омекшивач за веш
Омекшивач који направите сами код куће знатно је јефтинији од куповног, али и здравији, будући да садржи само природне састојке.
· 100 гр соде бикарбоне
· 600 мл алкохолног сирћета
· 700 мл дестиловане воде
· етерично уље по избору
Припремите велику посуду од барем 4 литре у којој ћете помешати састојке. У њу сипајте соду бикарбону и додајте 100 мл воде. У овом тренутку не требате ништа мешати, него полако почните уливати сирће. Услед додавања сирћета, мешавина ће почети да кључа јер долази до хемијске реакције између сирћета и соде бикарбоне. Пустите мешавину да кључа неколико минута, како би се сода успешно отопила. Након тога додајте остатак воде, чиме ће се зауставити кључање. Тек тада почните мешати како бисте добили хомогену течност. У овом тренутку можете додати етерично уље по жељи. Ако је реч о куповним уљима која су углавном разређена, можете додати 10-15 капи, али ако се ради о чистом етеричном уљу, онда ће пет капи бити и више него довољно.
На крају изаберите посуду са чепом у којој желите чувати готов производ.
Користите овај омекшивач као и сваки други, приликом прања веша додајте отприлике једну чашицу у део за омекшивач.

Средство за прање стакла
Састојци:
· 10 гр млевеног природног сапуна (екстра јаког)
· 500 мл дестиловане воде
· 150 мл алкохола за чишћење
· 100 мл алкохолног белог сирћета
· етерично уље
Рецепт је за око 750 мл детерџента.
Тачно измерите потребне састојке. Загрејте воду на 80о и сипајте млевени сапун. Полако мешајте сапун док се не отопи. Кад се сапун потпуно отопио, у води додајте остале састојке уз лагано мешање.
Готово средство чувајте у флаши са распршивачем.
Рок трајања је минимум годину дана.

Освеживач простора
Састојци:
· етил алкохол 200 мл
· дестилована вода 300 мл
· етерично уље лимуна 8 мл
· етерично уље мандарина 6 мл
Рецепт је за око 500 мл освеживача.
Прецизно измерите потребне састојке. Етерична уља помешајте са алкохолом, па додајте остале састојке. Готов освеживач простора чувајте у флаши са распршивачем. Етерична уља се неће у потпуности отопити, па је пре сваке употребе потребно протрести посуду. Не препоручује се третирање тканина и осетљивих површина овим средством.
Рок трајања је неограничен.

Средство за уклањање каменца и гљивица
Састојци:
· алкохолно бело сирће 250 мл
· дестилована вода 200 мл
· боракс 50 гр
· етил алкохол 50 мл
· етерично уље еукалиптуса 10 мл
Рецепт је за око 500 мл средства.
Прецизно измерите потребне састојке. Етерично уље помешајте с алкохолом. Воду загрејте до кључања, склоните са извора топлоте, па уз мешање додајте боракс. Када се отопљени боракса охлади, додајте алкохол са етеричним уљем и на крају сирће. Добро промешајте и чувајте у флаши са распршивачем.
Пре сваке употребе протресите флашу. Средство је идеално за третирање керамичких и емајлираних површина, као и хромираних арматура, а може се користити и за стаклене и пластичне површине у купатилу или тоалету.
Рок трајања је неограничен.
Упутство за употребу: жељену површину третирајте средством, оставите да делује 10-20 минута. Пребришите влажном крпом. За површине које су обрасле каменцем или гљивицама поновите поступак 2-3 пута.

Средство за чишћење WЦ шоље
Састојци:
· 100 гр боракса
· 100 мл алкохолног сирћета
· лимунска киселина
· 500 мл дестиловане воде
Сви знамо колико муке може задати прљава WЦ шоља, па користимо снажне хемикалије како бисмо се решили нечистоћа, бактерија и каменца, не знајући да сами можемо направити еколошки прихватљивије средство за чишћење. Потребни су нам само боракс, сирће или пуна кашика лимунсе киселине, и пола литре воде. Састојке добро промешајте, ставите у флашу са прскалицом и добро протресите садржај.
Како бисте добро очистили WЦ шољу, требате је темељито нашприцати направљеним средством и оставити да делује 15-20 минута. Након тога истрљајте шољу четком како бисте одстранили све нечистоће.

Универзално средство за чишћење подова
Састојци:
· 1 кашика природног, млевеног сапуна
· 950 мл сребрне воде, може и дестиловане
· 2 кашике боракса
· 1 кашике лимунске киселине
Загрејте воду и полако додајте сапун уз мешање док се не отопи. Након тога додајте и остале састојке.
Добијено средство чувајте у стакленој или пластичној флаши.
У канту пуну топле воде сипајте 3 кашике овог средства и пребришите под. Није потребно накнадно испирање.

Течно средство за чишћење шпорета и рерне
Састојци:
· 3 велике кашике боракса
· 1/4 шоље сирћета
· 1/8 шоље природног, млевеног сапуна отопљеног у води
· 2 шоље сребрне воде, може и дестиловане
· сода бикарбона (не додаје се мешавини)
· со за чишћење
Помешајте боракс, сирће, отопљени сапун и воду у флаши са распршивачем. Добро протресите садржај како би се састојци измешали. Нашприцајте рерну овом мешавином, а затим поспите соду бикарбону и со за чишћење. Након тога соду бикарбону нашприцајте направљеним средством за чишћење. Оставите тако третирану рерну неколико сати или преко ноћи. Остатке средства за чишћење уклоните крпом.

Детерџент за ручно прање посуђа
Састојци:
· 100 гр млевеног сапуна
· 1/2 шоље соде бикарбоне
· 1/4 шоље соде за прање
· 1/2 кашичице лимунске киселине
· 5 мл етеричног уља по избору
· 1-1.5 л дестиловане воде
Ставите млевени сапун у лонац и додајте мало више од једне шоље воде. Мешајте на тихој ватри док се сапун не отопи. Након тога додајте остале састојке и мешајте док не добијете хомогену смесу. Када се мешавина охлади сипајте је у одговарајућу амбалажу. Готов производ користите као и сваки други детерџент за ручно прање посуђа.
Овај детерџент не пени јако као индустријски, али је врло ефикасан.

Одстрањивање флека
Боракс ће вам помоћи да се решите флека на тепиху које често имају неугодан мирис. Пре наношења боракса обавезно направите тест на малој површини тепиха, да бисте били сигурни да тепих неће изгубити боју.
Флеке од вина и алкохола уклоните мешавином пола шоље боракса у 500 мл вруће воде. Сунђером нанесите ову мешавину на флеку, пустите да делује пола сата, а затим исперите водом.
Флеке од кафе или чаја потопите у лимунов сок.
Масне флеке са одеће можете уклоните посипањем обичног пудера њих. Након тога оперите одећу у машини за прање веша.
Флеке од парадајза можете уклонити пастом од боракса и воде.
Битно: При изради средстава за чишћење обавезно читајте и придржавајте се мера опреза која су назначена на паковањима састојака.

Куцу мозете цистити потпуно природним средствима за цисцење,која истом снагом као и куповни производи елиминису прљавстину,гљивице,мољце и остале незељене бактерије у дому.Испарења која це испунити дом деловаце веома подстицајно на васе располозење.

Универзално средство за цисцење кухиње
У стаклену или керамицку цинију(не пластицну или дрвену) сипати пола сољице соде бикарбоне,па додати по 5 капи есенцијалних уља:рузмарина,мајцине дусице,цимета и лимуна.Измесати како би се уља и сода бикарбона добро сјединили.Оставити да одстоји један дан пре употребе.Цувати у стакленој тегли.Уместо есенцијалних уља мозе се користити осусено биље и то у колицини од 3-5 касика од сваке биљке.Ако се додаје свезе биље,онда је потребно по 9 касика од сваке врсте претходно исецканог биља.

Средство за купатило
Напунити 1/4 тегле осусеним биљкама или корама од грејпфрута,нарандзе,лимуна или липе.Прелити сирцетом и оставити да одстоји две недеље,па затим извадити биљке или коре.Биље се бира у зависности од тога за које сврхе се ова месавина користи(антибактеријско,антигљивицно деловање или за уклањање каменца и прљавстине).

Средство за дезинфекцију
5% или 10% раствор алкохола за пице(вотка) или 1/10 цистог 95% зитног алкохола и 9/10 цисте воде.Ради мириса мозе се додати комад лимуна или лимунова кора.Овим средством могу се дезинфиковати све поврсине у куци,а мозе да се употреби и за дезинфекцију козе.

Мирисно усисавање
Вецина усисиваца "испуста" прасину непријатног мириса.Да би се ова непријатност избегла,довољно је накапати неколико капи омиљеног етерицног уља на грудвицу вате и усисати је;даљим цисцењем освезицете просторију.

Против молаца у орманима
Плакаре и фиоке опрати топлом водом у којој је растворено мало соде бикарбоне;када се наместај осуси,у фиоке и плакаре поредјати папирне кесице са месавином сусеног биља;издробљене 4 сољице сусеног цвета лаванде,2 сољице пеперминтовог лисца,2 сољице рузмариновог листа,1 соља листа пацулија,пола сољице целих клинцица и пола соље листа мајцине дусице.

За блиставе прозоре
Једну пуну супену касику сирцета помесати са топлом дестилованом водом и том тецносцу прати прозоре.Након тога се мозе додати и једна мирисна нота-до 25 капи есенцијалног уља еукалиптуса у 1/2л дестиловане воде.

Природна средства за чишћење тепиха

Тепихе можете освежавати и чистити природним средствима по рецептима наших бака. Ево и неколико предлога

Флеке на тепиху ћете најбоље да очистите водом и сирћетом
ЗА ОДРЖАВАЊЕ хигијене у кући није неопходно да купујете разна хемијска средства. Тако, на пример, тепихе можете освежавати и чистити природним средствима по рецептима наших бака. Ево и неколико предлога.

* Помешајте 3 кашике издробљеног сапуна и 250г скробног брашна. Овом смесом добро утрљајте тепих, а потом га усисајте.

* Ако желите да освежите боје на тепиху помешајте пола литре воде, кашику тропроцентног хидрогена и кашику пепела, па све добро промешајте. Овом мешавином очистите тепих, па га усисајте.

* За освежавање тепиха може вам помоћи и етерично уље. Помешајте кесицу соде бикарбоне и неколико капи етеричног уља које волите и оставите да одстоји неко време. Овом смесом утрљајте тепих и оставите сат времена како би ефекат био потпун. Потом влажном крпом само пређите преко тепиха.

* За чишћење и освежавање, такође, можете искористити смесу од 30мл јабуковог сирћета, 70мл лимуновог сока, пола литре воде, кашике борне киселине и неколико капи етеричног уља руже или лаванде. Овом смесом очистите тепих, па га усисајте.

* Флеке ћете најбоље да очистите водом и сирћетом. Ставите их у распршивач и попрскајте смесу на флеку, сачекајте десетак минута, потом истрљајте крпом или четком и пређите влажном крпом.

Направите своја средства за чишћење

Произвести своје еколошки и здравствено прихватљиво средство за чишћење врло је једноставно.
Потребно је тек неколико јефтиних састојака и мало уложеног времена и труда.
Оваква средства не само да су боља од већине индустријски произведених средстава, већ њиховим коришћењем нећете угрозити своје здравље или загадити природу.
Након што испробате неки од еколошких препарата, више никад нећете посегнути за хемијским средством.
Природна средства за чишћење базирају се на природном сапуну, сирћету, лимуновом соку, глицерину, бораксу (натријум борату), соди бикарбони, соли и етеричним уљима.
Наведени састојци довољни су да ваш дом и веш буду блиставо чисти и мирисни.

Средство за уклањање каменца и гљивица

Састојци
• алкохолно бело сирће 250 мл
• дестилована вода 200 мл
• боракс 50 г
• етилни алкохол 50 мл
• етерично уље еукалиптуса 10 мл

Рецепт је за око 500 мл средства.
Прецизно измерите потребне компоненте. Етерично уље помешајте с алкохолом.
Воду загрејте до кључања, уклоните с извора топлоте, па уз мешање додајте боракс.
Када се маса боракса охлади, додајте алкохол с етеричним уљем и на крају сирће. Добро промешајте и ставите у боцу с распршивачем.
Пре сваке употребе потребно је протрести боцу. Средство је идеално за третирање керамичких и емајлираних површина, те хромираних арматура у купатилу, а може се користити и за стаклене и пластичне површине у кади или тоалету.
Рок трајања: неограничен.
Упутство за употребу: жељену површину третирајте средством, оставите да делује 10-20 минута. Пребришите влажном крпом. За површине које су обрасле каменцем или гљивицама поновите поступак 2-3 пута.

Еко средство за прање стакла

Састојци
• 10 г млевеног природног сапуна (екстра јаког)
• 500 мл дестиловане воде
• 150 мл алкохола за чишћење
• 100 мл алкохолног белог сирћета
• етерично уље

Рецепт је за око 750 мл детерџента.
Прецизно измерите потребне компоненте. Загрејте воду на 80 степени, па сипајте млевени сапун. Лагано мешајте сапун, док се не отопи.
Кад је сапун потпуно отопљен у води, додајте остале састојке уз лагано мешање. Ако вам се сав сапун није потпуно растопио, масу можете профилтрирати кроз жичану цедиљку.
Готово средство ставите у пластичну боцу с распршивачем.
Рок трајања: минимално годину дана.

Освеживач простора

Састојци
• етилни алкохол (етанол) 200 мл
• дестилована вода 300 мл
• етерично уље лимуна 8 мл
• етерично уље мандарина 6 мл

Рецепт је за око 500 мл освеживача.
Прецизно измерите потребне компоненте. Етерична уља помешајте с алкохолом, па додајте остале супстанце. Готов освеживач простора ставите у боцу с распршивачем.
Етерична уља се неће у потпуности отопити, па је пре сваке употребе потребно протрести боцу. Не препоручује се третирање тканина и осетљивих површина.
Рок трајања: неограничен.

Средство за чишћење WЦ-а

Састојци
• 100 г боракса
• 100 мл алкохолног сирћета
• лимунска киселина
• 500 мл дестиловане воде

Сви знамо колико муке може задати прљава WЦ шкољка, па користимо снажне хемикалије како бисмо се решили нечистоћа, бактерија и каменца, не знајући да сами можемо направити еколошки прихватљивије средство за чишћење.
Потребни су нам само боракс, сирће или до врха пуна кашика лимунске киселине, и пола литра воде. Састојке добро промешајте, ставите у боцу с прскалицом и добро протресите садржај.
Како бисте добро очистили шкољку, треба да је темељно нашприцате направљеном смесом и оставите да делује 15-20 минута. Након тог времена истрљајте шкољку четком, како бисте одстранили нечистоће.
Назад на врх Go down
Sponsored content





МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Empty
ПорукаНаслов: Re: МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ   МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
МАЛИ КУЋНИ САВЕТИ
Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» МАЛИ ОНЛИНЕ САВЕТИ: Ево како да улепшате себе уз помоћ Фотошопа
» КУЋНИ ЉУБИМЦИ
»  КУЋНИ ЉУБИМЦИ IV

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Pravosljavlje Forum :: - ПРАВОСЛАВЉЕ :: - УРАДИ САМ-А - САВЕТИ-
Скочи на: